Z Cukrem Królewskim nic się nie marnuje. Mamy na to prosty przepis. Zajrzyj do lodówki, puść wodze fantazji i piecz pyszne ciasta, wykorzystując składniki, które masz pod ręką.
Nadmiar owoców, stare pieczywo, ziemniaki z wczorajszego obiadu? Niczego nie wyrzucaj. Przerabiaj produkty drugiej świeżości na wyborne desery. Nadaj im drugie, słodkie życie.
A jeśli masz czegoś za dużo, to podziel się tym dobrem z innymi. To najprostszy przepis na szczęście.
Pieczywo, owoce i warzywa to najczęściej wyrzucane produkty w naszych domach. Nie wpędzaj się w poczucie winy. Wystarczy Ci Cukier Królewski i prosty przepis, aby z resztek lub szybko psujących się produktów przygotować pyszny deser.
Wiesz, że Cukier Królewski nie ma daty przydatności?
Nie tylko słodzi, ale jest również naturalnym konserwantem i sprawia, że także potrawy w naszej kuchni dłużej zachowują świeżość. Co więcej, cukier kocha owoce i dzięki niemu możemy cieszyć się ich smakiem nawet zimą.
Każdy deser smakuje lepiej, jeśli się nim podzielisz. Podaruj bliskim radość, ugość znajomych, zrób komuś słodką niespodziankę. A jeśli masz tego dobra za dużo, to pomyśl o innych i podaj dalej. Zawsze się znajdzie ktoś, komu możesz sprawić przyjemność. Zapukaj do sąsiada, zanieś nadmiar ciasta do pracy lub przekaż jadłodajniom wspierającym bezdomnych. Podziel się!
Szukasz inspiracji? Zobacz nasze pomysły
na niemarnowanie i podziel się nimi z innymi.
Potrzebne Ci liście sałat, kolendry, pietruszki i innych ziół, które masz aktualnie pod ręką.
Umieść zieleninę w blenderze i dodaj sok z 1 cytryny, orzechy, oliwę oraz ząbek czosnku.
Zmiksuj wszystko na gładką masę i dopraw solą oraz pieprzem.
Możesz dodać też, np. pomidory lub tarty ser żółty.
#BLISKOnaturyCukier przesyp, a w papierowym opakowaniu przechowuj grzyby, ciastka, orzechy lub suszone zioła.
Potnij opakowanie Cukru Królewskiego na mniejsze karteczki. Później zapiszesz na nich, np. listę zakupów.
Jeśli nie użyjesz torebki, wyrzuć ją do pojemnika na papier. Nasze opakowanie jest w 100% zdatne do recyklingu.
#BLISKOnaturyWypieki pod wpływem niskiej temperatury nie tracą smaku, a po rozmrożeniu nie zmienia się ich konsystencja. Biszkopt, torty, ciasto kruche, babeczki – każdy rodzaj ciasta nadaje się do przechowania w chłodziarce.
Warto zamrozić ser w kawałku, zapobiegniemy jego kruszeniu po wyjęciu z zamrażarki.
Można je przechowywać pod różnymi postaciami: przeciśnięte przez praskę, pokrojone na plasterki lub w niewielkich kawałkach. Nie tracą swoich właściwości oraz intensywności.
#BLISKOnaturyCukinia, marchew, brokuł, por, rzodkiewka, szczypiorek.
Ziemniaki, cebula, pomidory, ogórki.
Truskawki, morele, śliwki, wiśnie.
Banany, gruszki, kiwi, nektarynki, brzoskwinie.
#BLISKOnaturyDodaj jogurt do sałatki jarzynowej, wymieszaj go z musztardą i łyżką majonezu. Sałatka będzie równie smaczna.
Zrób koktajl! W połączeniu z bananem i dowolnymi owocami uzyskasz odżywczy i kremowy deser. Możesz zabrać też jogurt z granolą na wynos do pracy albo do szkoły.
Wykorzystaj do zabielenia zupy, zamiast śmietany. Dodaj jogurt do lekko przestudzonego wywaru, tuż przed podaniem.
Dodaj do niego świeżych ziół, dopraw solą i przygotuj sos do placków ziemniaczanych lub pieczonych warzyw.
@EKOCENTRYCZKAZadbaj o odpowiednie przechowywanie produktów i posiłków. Zjedz w pierwszej kolejności to, co psuje się najszybciej. Nadmiar ciast lub mięs, które pozostały po świętowaniu podziel na porcje i zamróź.
Ciasto biszkoptowe przerób na cake popsy lub deserki z kremem w słoiczkach, a z mięsa przygotuj zapiekankę z ziemniakami. Zainspiruj się przepisami ze strony Cukru Królewskiego.
Przygotuj pojemniczki z ładnie zapakowaną żywnością. Możesz obdarować nimi swoją rodzinę, a także podzielić się z potrzebującymi. Wyszukaj jadłodzielnie lub punkty zbiórki żywności w Twoim mieście i podaruj drugiemu odrobinę radości nawet po świętach.
#BLISKOnaturyNa łyżce oliwy podsmaż przyprawy – ziele angielskie i liście laurowe. Kiedy uwolnią aromat, dodaj do nich obierki warzyw i zalej 1 litrem wody. Gotuj na niewielkim ogniu przez około godzinę. Po przestudzeniu odcedź i przelej bulion do słoika. Jeśli nie potrzebujesz go od razu, możesz zamrozić mniejsze porcje.
Umyj i pokrój warzywa w kostkę. Rozgrzej oliwę z oliwek w dużym garnku. Dodaj cebulę, marchew i selery, dopraw do smaku. Gotuj około 20 minut, do momentu kiedy warzywa zmiękną. Następnie dodaj czosnek, oregano, tymianek. Gotuj przez kolejne 5 minut. Dodaj pomidory z puszki, liście laurowe i bulion. Przykryj i gotuj na niewielkim ogniu. Poczekaj aż zupa się zagotuje. Na koniec dodaj fasolę i dopraw do smaku.
Na łyżce oliwy podsmaż cebule z liściem laurowym i jałowcem. Kiedy cebula się zeszkli wyjmij zioła. Dodaj pokrojone ziemniaki i zalej je 600 ml wody. Do miękkich ziemniaków dodaj zioła, jakie masz i gotuj jeszcze 4-5 minut. Na koniec zblenduj zupę. I gotowe!
@EKOCENTRYCZKAUratuj krem domowym sposobem. Rozpuść 1/4 kostki masła, ale nie doprowadzaj go do gotowania. Następnie cieniutką stróżką wlewaj powoli masło do kremu, jednocześnie miksując. Krem po kilku chwilach powinien się połączyć na aksamitną masę.
Zwarzoną masę przełóż do naczynia żaroodpornego, a następnie połóż naczynie na garnku z gotującą się wodą. Mieszaj krem, aż osiągnie jednolitą konsystencję. Do całości kremu można dodać także rozpuszczoną żelatynę. (1 łyżkę żelatyny na 3/4 szklanki gorącej wody). Włożyć do lodówki do zastygnięcia i gotowe!
Bądź less waste — nie wyrzucaj kremu, nawet jeśli nie będziesz w stanie go uratować. Pomimo utraty aksamitności i wartości wizualnej, krem nadal jest dobry do spożycia!
#BLISKOnaturyZ obierek po jabłkach i gruszkach możesz zrobić kompot. Wystarczy, że do wody dodasz resztki owoców oraz cukier. Napój będzie smakować, jak ten, którym jest przygotowywany w całości z jabłek i gruszek.
Jeśli dobrze wyszorujesz warzywa korzeniowe, obierki możesz użyć do przygotowania bulionu. Wykorzystaj obierki z marchewki, pietruszki, selera, zieloną część pora i łodygi brokuła. Możesz zbierać je w zamrażarce i kiedy uzbiera się 1-1,5 litrowy pojemnik, możesz przygotować bulion z resztek. Będzie dobrą bazą zup czy risotto.
Mało kto je ogryzki. Możesz zrobić z nich domowy ocet! W tym celu zgromadź je w lodówce, kiedy zbierzesz ich więcej, przełóż do słoika i zalej wodą z cukrem (około 2-3 łyżki na litr wody letniej). Słoik przykryj gazą i odstaw w ciemne miejsce. Codziennie mieszaj i pilnuj, żeby ogryzki nie wypływały ponad powierzchnię wody. Możesz je obciążyć np. spodeczkiem.
Dwie skórki z bananów zalej ostudzoną przegotowaną wodą. Przykryj ściereczką i odstaw w ciemne miejsce na około dwa tygodnie. Codziennie mieszaj. Po dwóch tygodniach odcedź skórki, a wodę bananową rozcieńcz w proporcji 1:1. Podlewaj nią kwiaty, szczególnie kwitnące. Zawarty w nawozie potas i fosfor jest szczególnie dobrze przyswajalny przez system korzeniowy roślin.
Skórki z kilku cytryn zalej octem, około 0,5 l. Odstaw słoik na 2 tygodnie. Po tym czasie wyciągnij skórki z cytryny, a ocet rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1. Przelej do butelki ze spryskiwaczem. To uniwersalny płyn do czyszczenia. Sprawdzi się w łazience i kuchni.
@EKOCENTRYCZKAGruszki obierz, wytnij gniazda nasienne i pokrój owoce w kostkę 1×1 cm. Cukier oraz cynamon dodaj do owoców i dokładnie wymieszaj. Odstaw je na 4-5 godzin, po tym czasie przełóż do garnka, wlej wodę i dodaj pokrojony drobno imbir.
Gotuj na niewielkim ogniu do momentu kiedy gruszki zmiękną i syrop lekko zredukuje. Gorącą konfiturę przełóż do wyparzonych słoiczków i zapasteryzuj.
Owoce pokrój na mniejsze kawałki. Wodę zagotuj z cukrem, kiedy się rozpuści, dodaj gałązki tymianku. Następnie dodaj pokrojone morele
i smaż je w syropie na najmniejszym ogniu.
Gotuj około 30-40 minut, mieszaj co jakiś czas, żeby owoce się nie przypaliły. Kiedy konfitura będzie gotowa wyjmij gałązki tymianku, przełóż do wyparzonych słoiczków i zapasteryzuj.
Oczyść owoce z szypułek i dokładnie wymyj. Delikatnie je ponakłuwaj, dzięki temu zmiękną, ale nie rozpadną się całkiem w kompocie.
Agrest włóż do słoika (1,5 l), następnie zasyp cukrem, zamknij słoik. Potrząśnij nim kilka razy
i odstaw na 2-3 godziny. Następnie zagotuj wodę dodaj do niej sok z cytryny. Odczekaj kilka minut po zagotowaniu i gorąca wodą zalej owoce. Dodaj miętę i zakręć słoik. Kompot będzie gotowy po przestudzeniu.
@EKOCENTRYCZKANie myj owoców i warzyw przed włożeniem ich do lodówki. Wilgoć sprzyja tworzeniu się pleśni, przez co żywność szybko ulegnie zepsuciu.
Owiń sałatę i zioła ręcznikiem papierowym, który wchłonie wilgoć i zapobiegnie gniciu zieleniny. To samo możesz zrobić z brzoskwiniami i truskawkami. Nie zostawiaj owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach.
Nie wszystkie produkty lubią chłód lodówki. Banany, ogórki, pomidory czy bakłażany przechowuj z dala od chłodziarki. Najlepiej trzymać je w pojemniku w suchym, przyciemnionym miejscu.
#BLISKOnatury
Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze inspiracje oraz niesamowite treści!
Zapisz się