Wszystkie przyprawy umieszczamy w moździerzu, młynku do kawy lub małym malakserze. Rozdrabniamy na proszek.
Kiedy widok za oknem przesłania mgła i nie ma możliwości, żebym ruszyła się z domu bez uszatej czapki i szalika, staram się ogrzewać na wszelkie możliwe sposoby. Ciepłe napoje i zupki? Nie tylko! Aromatyczne mieszanki przypraw też potrafią pomóc! Na pewno znacie z witryn kawiarni hasło „pumpkin spice latte” – dziś podpowiem Wam, jak przygotować tajemniczą „pumpkin spice” i dodam ją do sernikowej tarty bogatej w jesienne smaki. Przyprawa przyda się Wam również do wszelakich dyniowych słodyczy, kakao, czy właśnie kawy z syropem.
Przyprawa do dyniowych deserów:
Spód:
Masa sernikowa (wszystkie składniki w temp. pokojowej!):
Beza:
Wszystkie przyprawy umieszczamy w moździerzu, młynku do kawy lub małym malakserze. Rozdrabniamy na proszek.
Formę do tarty – najlepiej z wyjmowanym dnem – o wymiarach 36×13 cm lub okrągłą o średnicy ok. 25 cm smarujemy masłem. Wszystkie składniki spodu mielimy w malakserze na mokry piasek. Wylepiamy nim mocno dno i boki formy, odstawiamy do lodówki na czas przygotowania masy.
Rozgrzewamy piekarnik do 190°C. Serek kremowy miksujemy z cukrem i śmietanką. Dodajemy jajko, przyprawę i purée. Mieszamy do połączenia składników, wylewamy masę na ciasteczkowy spód, wyrównujemy i zapiekamy przez 20-25 min. Zostawiamy do ostygnięcia w uchylonym piekarniku.
W kąpieli wodnej (czyli w żaroodpornej misce ustawionej nad garnkiem z gotującą się wodą tak, by jej spód nie dotykał powierzchni wrzątku) przez kilka minut mieszamy białka z cukrem i ekstraktem pilnując, aby cukier nie osadzał się na brzegach miski i całkowicie się rozpuścił. Kiedy to nastąpi, zdejmujemy mieszankę znad wody i ubijamy białka przez kilkanaście minut aż zupełnie ostygną, a spód miski będzie chłodny. Masę bezową przekładamy do rękawa cukierniczego zakończonego tylką o średnicy 1 cm. Wyciskamy bezowe łezki na powierzchnię sernika, przypalamy z wierzchu palnikiem do crème brûlée lub wstawiamy na chwilę do piekarnika z funkcją grilla.rnrn* Aby przygotować purée, należy usunąć ze środka dyni pestki i włókna tak, aby pozostał sam miąższ. Dynię można podzielić na mniejsze kawałki, ułożyć na folii aluminiowej skórą do góry i piec do miękkości w 200°C przez 40-60 min. (w zależności od wielkości kawałków). Upieczony miąższ bardzo łatwo oddzielić od skórki łyżką, trzeba go jeszcze odsączyć z wody (np. wyciskając przez chustę serowarską) i zmiksować na gładko blenderem. Gotowe purée można przechowywać w lodówce do tygodnia lub zamrozić.
Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze inspiracje oraz niesamowite treści!
Zapisz się